<meta name="enamad" content="752694"/>

مشاوره : 02188313115

مشاوره : 02188313115

what is double sided printing

امروزه بیشتر پرینترهای تولید شده توسط کمپانی‌های معروف مانند اچ پی و کانن و… از قابلیت چاپ دورو بصورت اتوماتیک برخوردارند و این قابلیت در انتخاب پرینتر مناسب برای شما گزینه مهمی بشمار می‌آید و عمده ویژگی ها و تنظیمات گوناگونی دارند .

به کابران اجازه می دهند خروجی چاپ پرینتر را مطابق میل خود تغییر دهند یا مصرف مواد اولیه مانند کاغذ را کمتر کنند. چاپ دو رو یکی از این ویژگی هاست، و معمولا ً در قسمت تنظیمات پرینترهای اداری یافت می شود.

چاپ دورو به چه معناست

به طور خلاصه میتوان گفت که چاپ دورو یعنی چاپ بر هر دو سمت ورقه کاغذ صورت میگیرد . در ادامه باید بدانیم که چاپ دو رو بهره وری و کاهش هزینه بیشتری در مقایسه با چاپ عادی دارد .

معمول ترین روش انجام چاپ دو رو به وسیله یک دوبلکسور ( duplexer ) تک موتوره انجام میشود که وظیفه ی آن برگرداندن ورقه کاغذ به صورت اتوماتیک پس از چاپ روی یک سمت کاغذ است که بعد از آن کاغذ را به صورت پشت و رو به دستگاه بر می گرداند.

what is double sided printing

چاپ دورو چه زمانی اختراع شد

اولین پرینتر با قابلیت چاپ دو رو به صورتی که ما امروزه می شناسیم، به سال 1987 باز می گردد.

پیشگام چنین پروژه ای ، گروهی از مهندسین ژاپنی بودند که حق ثبت این اختراع ، به صورت انحصاری در اختیار کمپانی Ricoh قرار داشت، که قصد داشت کارایی و بهینه بودن صنعت چاپ را به وسیله آن دگرگون کند .

امروزه، تکنولوژی چاپ دو رو در تمام صنعت چاپ دنیا گسترده شده و باید گفت اکثر پرینتر های لیزری امروزه این تکنولوژی را در خود دارند .

what is double sided printing

چگونه میتوانم چاپ دورو بگیرم

 1. ابتدا روی فایل و سپس روی گزینه پرینت کلیک کنید.
 2. از منوی کشویی، پرینتری که می خواهید از آن استفاده کنید را انتخاب کنید.
 3. گزینه چاپ دو رو را فعال کنید، این گزینه شاید به صورت” print on both sides” نوشته شده باشد. این موضوع به شرکت سازنده دستگاه پرینترتان بر می گردد.
 4. روی عبارت پرینت کلیک کنید و چاپ دو رو انجام می گیرد.

تنظیمات چاپگر برای پرینت پشت و رو

برای چاپ دورو ،  پرینتر‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند نیز وجود دارد . ctrl+p را فشرده تا به منوی پرینت بروید ، در قسمت settings ، گزینه ی Print All Pages را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید . از روی لیست باز شده روبرو، گزینه Only Print Odd Pages انتخاب کرده و پرینت را انجام دهید .

حالا صفحات چاپ شده را بیرون آورده و روی سینی کاغذ قرار دهید ، سپس دوباره به قسمت Print All Pages  بروید و روی گزینه  Only Print Even Pages  کلیک کنید و دوباره آیکون پرینت را بزنید تا پروسه چاپ دو رو به طور کامل انجام شود .

what is double sided printing

پرینت دو صفحه در یک صفحه پشت و رو

ابتدا فایل ورد مورد نظر را باز کرده و سپس با استفاده از کلید‌های ترکیبی ctrl+p  وارد منو print شوید و یا از نوار ابزار گزینه file را فشار داده و سپس print را انتخاب کنید.

در منو پرینت، شما می‌توانید سند مورد نظر را در حالت پیش نمایش نگاه کرده و هر گونه تنظیماتی که می‌خواهید را برای تغییر فایل اعمال کنید.

به قسمت setting منو print نگاه کنید. در بخش آخر گزینه‌ای به نام 1page per sheet وجود دارد، با کلیک روی این گزینه فهرستی به شما نشان داده می‌شود .

اعداد آن از 2 تا 16 هستند. به عبارت دیگر، اگر شما سندی 35 صفحه‌ای داشته باشید، با کلیک روی گزینه 6page per sheet، اسناد شما در 6 صفحه پرینت خواهند شد. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، تنها باید دکمه print را زده و اسناد را پرینت بگیرید.

تنظیمات چاپ دورو در پرینتر های canon
 1. ابتدا روی دکمه start کلیک کرده و به بخش Devices and Printers بروید. از بین لیست نام چاپگر‌ها، پرینتر مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی آن راست کلیک کرده و گزینه Printer Properties را انتخاب کنید.
 2. پنجره‌ای به نام پرینتر مورد نظر شما باز خواهد شد. از روی نوار ابزار پنجره باز شده، در بخش general بمانید، کمی به پایین آمده و دکمه Preferences که در سمت چپ پنجره قرار دارد را انتخاب کنید.
 3. پنجره جدیدی به نام printing preferences برای شما باز خواهد شد. در این پنجره می‌توانید منوی sided/2-sided/Booklet Printing  را مشاهده کنید و  روی دکمه آن کلیک کرده  و از فهرست داده شده گزینه  2-Sided Printing  را انتخاب کنید.
 4. در پنجره printing preferences بمانید. اگر پرینتر کانن شما از قابلیت چاپ رنگی برخوردار است، می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه‌ها، در منو color mode گزینه Black and White را انتخاب کنید.
 5. برای ذخیره کردن تغییرات کافیست روی گزینه apply و سپس ok کلیک کنید .

what is double sided printing

تنظیمات چاپ دورو در پرینتر های hp
 1. برای شروع روی دکمه start کلیک کرده و سپس از طریق control panel به بخش Devices and Printers بروید. از روی پنجره باز شده، نام چاپگر مورد نظر خود را پیدا کرده و سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه Printing Preferences را انتخاب کنید.
 2. در پنجره Printing Preferences، باید از روی نوار ابزار گزینه printing shortcuts را انتخاب کنید. شما می‌توانید در این بخش، بسیاری از تنظیمات پیشفرض پرینتر را تغییر دهید.
 3. در سمت راست منو printing shortcuts، گزینه‌ای به نام Print on Both Sides وجود دارد. روی آن کلیک کرده و گزینه Yes, Flip Over را انتخاب کنید.
 4. اگر می‌خواهید این تغییرات را به صورت پیشفرض در پرینتر ذخیره کنید، باید گزینه apply را انتخاب و سپس ok را بفشارید.

what is double sided printing

نکته

برای اینکه بتوانید کاغذA4 درجه یک و خوب بخرید به سایت تک اچ پی مراجعه کنید .

با ما در ارتباط باشید

تک اچ پی با تکیه بر تجربه و علم متخصصین خود در تلاش است که بتواند به سهم خود بر آگاهی و آموزش خود در زمینه کاغذA4 و … تاثیر گذار باشد و اطلاعات مفیدی  را در اختیار شما عزیزان قرار میدهد .

Facebook
Twitter
LinkedIn
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من
خانه