<meta name="enamad" content="752694"/>

مشاوره : 02188313115

مشاوره : 02188313115

4 ویژگی پرینترهای چاپ عکس

4features of photo printing printers

اگر قصد خرید پرینتر چاپ عکس را دارید ، قبل از هر چیزی  باید چند ویژگی مهم آن را در نظر بگیرید . پرینتری که می‌خرید باید اهداف شما را برآورده کند. برای مثال ، اگر می‌خواهید هر از گاهی در خانه عکس‌ هایی را که با دوستانتان گرفته‌اید چاپ کنید ، لزومی ندارد یک دستگاه بزرگ گران‌ قیمت بخرید .

از سوی دیگر، اگر برای یک اداره یا مرکز تجاری پرینتر می‌خواهید و حجم چاپتان زیاد است ، یک پرینتر خانگی با توان چاپ هر عکس در ۵ دقیقه اصلا مناسب نخواهد بود که ما در اینجا 4 ویژگی پرینترهای چاپ عکس را بازگو میکنیم که عبارتند از :

فناوری چاپ

اولین ویژگی مهم در خرید چاپگر عکس نوع فناوری چاپی مورد استفاده است . سه نوع اصلی فناوری چاپ عبارت‌اند از:

  • جوهرافشان
  • تصعید رنگ
  • لیزر

پرینترهای لیزری برای چاپ عکس به کار نمی‌روند بنابراین با گزینه سوم کاری نداریم . در ادامه  دو مدل پرینتر جوهرافشان و تصعیدی را معرفی خواهیم کرد .

پرینتر عکس جوهر افشان

مدل جوهرافشان از روش پاشش جوهر استفاده می‌کند و کیفیت خیلی خوبی دارد . این پرینتر نسبتا ارزان و قابل‌ اعتماد است و به‌ راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید . همچنین تعویض کارتریج جوهر در آن خیلی آسان است . یکی دیگر از مزایای این چاپگرها امکان استفاده انواع کاغذ در آنها است .

بااین‌حال نقطه‌ ضعف پرینتر جوهرافشان این است که درصورت استفاده‌ نکردن برای مدت نسبتا طولانی دچار گرفتگی می‌شود .

4features of photo printing printers

پرینتر عکس با فناوری تصعید رنگ

مدل دوم فناوری تصعید رنگ (Dye sublimation) است . اگر دوست دارید در رویدادی مانند عروسی یا مهمانی عکس‌هایی را که گرفته‌ اید همان‌ جا چاپ کنید ، خرید چاپگر عکس با این فناوری مناسب است ؛ زیرا مدل‌ های قابل‌ حمل دارند و کار با آنها راحت است . البته مدل‌ های تجاری آن سنگین هستند .

این پرینتر های عکس از مجموعه‌ ای از کاغذ ها و جوهرهای اختصاصی استفاده می‌کنند . به همین دلیل جوهر و کاغذ همزمان تمام می‌شود و لازم نیست هر یک را جداگانه  بررسی کنید . از سوی دیگر ، راحت‌ تر می‌توانید هزینه چاپ را محاسبه کنید . کیفیت عکس چاپ‌ شده ی این پرینترها بالاست و سرعت زیادی هم دارند . با این‌ حال کیفیت عکس در جوهر افشان اطمینان‌ بخش‌تر است . از معایب این مدل از بهترین پرینتر چاپ عکس نیاز به استفاده از کاغذ های اختصاصی در انواع و اندازه‌ های خاصی است .

4features of photo printing printers

اندازه چاپ

دومین عامل مهم برای خرید چاپگر عکس اندازه چاپ است. این ویژگی تغییردادنی نیست و از اول باید درست انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که به‌طورکلی بیشتر در چه اندازه‌هایی عکس چاپ می‌کنید و بودجه‌تان چقدر است. اگر مبتدی هستید، خرید پرینتر عکس مدل‌های استاندارد برای مثال، عرض ۳۲×۴۸ سانتی‌متر برایتان بهتر است. این اندازه را می‌توان قاب کرد و روی دیوار آویخت.

یک پرینتر عکس رومیزی حرفه‌ای استاندارد، تصاویری با ابعاد ۴۲.۵×۵۵ سانتی‌متر چاپ می‌کند که اندازه پانوراما است. اگر قابلیت کاغذ رولی داشته باشد، می‌تواند با همان عرض طول دلخواهتان را چاپ کند.

برای تصاویر بزرگ‌تر از ۶۰ سانتی‌متر، باید واحد تولیدی داشته باشید؛ زیرا برای نگهداری صحیح و جریان‌یافتن جوهر در چاپگر عکس، باید مداوم از آنها استفاده کنید. این دستگاه‌ها برای محیط خانه و چاپ گاه‌به‌گاه مناسب نیستند. هزینه نگهداری آنها هم بسیار زیاد است و به فضای بزرگی نیاز دارند.

بنابراین هنگام خرید پرینتر چاپ عکس برای مبتدیان تا ۳۲.۵ سانتی‌متر، برای حرفه‌ای‌ها تقریبا ۴۲.۵ سانتی‌متر و برای مراکز تولیدی و تجاری ۶۰ سانتی‌متر به بالا کافی است. تعداد دفعات چاپ و حجم چاپ موردنیاز را تعیین کرده و سپس برای خرید اقدام کنید.

4features of photo printing printers

وضوح و ماندگاری چاپ 

وضوح چاپ را با دی‌ پی‌ آی (DPI) اندازه می‌گیرند که  هرچه این مقدار بالاتر باشد ، نقاط  کمتر به چشم می‌آیند و جزئیات  بیشتری چاپ می‌شوند . حداقل وضوح چاپ باید ۴۸۰۰ × ۱۲۰۰ دی‌ پی‌ آی باشد .

در 4 ویژگی پرینترهای چاپ عکس ماندگاری چاپ هم بسیار مهم است . برخی از چاپگرهای عکس تضمین می‌کنند عکسی که چاپ می‌کنید ۵۰ تا ۱۰۰ سال دوام بیاورد. این‌ها از رنگ‌های گران‌تری استفاده می‌کنند .  رنگ‌ های رایج معمولا طول عمر بسیار کمتری دارند و مقاومت آنها در برابر نور هم کمتر است .

سرعت پرینتر چاپ عکس

عکاسان حرفه‌ای یا افرادی که باید عکس‌هایی در حجم زیاد چاپ کنند، باید توجه ویژه‌ای به حداکثر سرعت چاپ داشته باشند. اگر قرار است تعداد زیادی عکس چاپ کنید و چاپگرتان کند باشد، نیازهایتان را برآورده نمی‌کند.

نوع جوهر و تعداد رنگ ها

پرینتر چاپ عکس دو نوع جوهر دارد:

  • جوهرهای مبتنی بر رنگدانه یا پیگمنت
  • جوهر مبتنی بر رنگ

جوهرهای مبتنی بر رنگدانه برای کارهای آرشیوی مناسب‌ترند؛ زیرا ماندگاری آنها بیشتر است. بااین‌حال باید بدانید که این جوهرها گران‌تر هم هستند. اگر می‌خواهید کارهایتان را در گالری به نمایش بگذارید باید از این نوع استفاده کنید.

برای چاپ عکس‌های خانگی یا هدیه‌دادن، چاپگرهای ارزان‌تری که با جوهرهای مبتنی بر رنگ کار می‌کنند مناسب‌تر هستند. کیفیت این رنگ‌ها کمتر است.

یک اصطلاح مهم هنگام خرید چاپگر عکس گاموت (Gamut) است. این اصطلاح به تعداد رنگ‌هایی اشاره دارد که چاپگر می‌تواند چاپ کند. ابتدایی‌ترین دستگاه‌ها از سیستم CMYK استفاده می‌کنند که شامل چهار رنگ فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی است.

با ترکیب طیف‌های مختلف این چهار رنگ، رنگ‌های زیادی به دست می‌آید؛ بااین‌حال گستردگی طیف رنگ آنها محدودیت دارد. این یعنی ممکن است برخی رنگ‌های خاصی که روی صفحه‌نمایش مشاهده می‌کنید در عکس چاپ نشوند. چاپگرهای خانگی استاندارد از تنظیم ساده همین چهار رنگ استفاده می‌کنند.

4features of photo printing printers

پرینتر چاپ عکس سیاه و سفید

اگر بیشتر می‌خواهید چاپ‌ های سیاه و سفید داشته باشید ، از چاپگری که چند نوع طیف رنگ مشکی دارد استفاده کنید بهتر است که  این دستگاه بهتر از چاپگر رنگی است که رنگ‌های اضافی زیادی دارد . در چاپگرهای مدرن‌ تر چندین سایه از سیاه و خاکستری وجود دارد که به شما کمک می‌کند به درجه‌بندی‌های ظریف در چاپ‌ های رنگی و تک‌ رنگ دسترسی داشته باشید .

برخی از چاپگرهای مدرن ، دو کانال اختصاصی برای مشکی براق و مشکی مات دارند . در این چاپگرها نیازی به تغییر جوهر نیست . در چاپگرهایی که باید برای سوییچ‌ کردن بین مات و براق جوهر را عوض کنید ، مقداری جوهر هدر می‌رود .

نوع کاغذ پرینتر

می‌توانید برای چاپ فقط از کاغذهای استاندارد استفاده کنید ؛ اما بیشتر مدل‌ های پرینتر چاپ عکس با طیف وسیعی از کاغذها کار می‌کنند . مهم‌ ترین نکته این است که حداکثر ضخامت کاغذ و روش‌های تغذیه آن را تعیین کنید . حداکثر ضخامت کاغذ به این معناست که کاغذهای نازک‌تر از آن ضخامت را می‌ توانید استفاده کنید .

روش تغذیه یعنی شیوه‌ ای که چاپگر کاغذ را برای چاپ وارد دستگاه می‌کند . برخی کاغذها درون سینی ،  برخی رولی و برخی در مسیر مستقیم کاغذ را به دستگاه وارد می‌کنند . مسیرهای مستقیم کمتر رایج هستند و برای کاغذهای ضخیم‌ تر استفاده می‌شوند . این کاغذها اگر با روش استاندارد وارد شوند ممکن است چروک بخورند . در هر صورت چاپگر باید کاغذ را در بهترین حالت برای چاپ قرار دهد .

به‌ جز این موارد ویژگی‌ های دیگری هم مانند درایورها و تنظیمات پیشرفته ، پشتیبانی از شبکه وای‌ فای و صرفه‌جویی در زمان نیز در برخی مدل‌ های بهترین پرینتر چاپ عکس امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهند ؛ مخصوصا اگر مستقیما از گوشی ، دوربین یا تبلت عکس چاپ کنید ، این ویژگی‌ها بیشتر به دردتان می‌خورند .

4features of photo printing printers

یادتون باشه که هم هزینه خرید رو در نظر بگیرید و هم هزینه‌های جانبی بعدی رو چرا که خرید پرینتر فقط هزینه اولیه نیست.

همچنین میتوانید برای اطلاع کامل در مورد پرینتر جوهرافشان و مواد مصرفی مد نظر از فروشگاه بزرگ ما دیدن کنید و به سادگی خرید خود را انجام بدهید. توضیحات کامل محصولات در فروشگاه تک اچ پی

ما در وبسایت تک اچ پی تمامی سعی خود را میکنیم تا شما عزیزان بهترین پرینتر و لوازم اداری مد نظر خود را خرید کنید و دیگر نگران خدمات پس از فروش انواع لوازم اداری نباشید. شما عزیزان میتوانید به سادگی با متخصصان ما در تماس باشید و مشاوره لازم را قبل از خرید انجام بدهید.

تلفن تماس و مشاوره :

021-88313115

021-88324736

با تشکر از همراهی شما عزیزان

وب سایت تک اچ پی

Facebook
Twitter
LinkedIn
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من
خانه