<meta name="enamad" content="752694"/>

مشاوره : 02188313115

مشاوره : 02188313115

5 مدل از انواع کلاسور

5types of binder models

کارایی کلاسور دقیقا با نام آن همخوانی دارد . Classeur  یک واژه فرانسوی است که تقریبا به معنای نوعی محل بایگانی است .

همین نام در زبان فارسی رواج یافته است و در فرهنگ دهخدا جزوه‌ دانی بزرگ تعریف شده که در « داخل آن فنر قرار دارد و اوراق لازم را به ترتیب در آن جای دهند » . در فرهنگ معین و عمید نیز « جزوه‌ دان » معادل آن دانسته شده است . بنابراین کلاسور وسیله ای است که برگه‌ های مستقل را در آن کنار هم قرار می‌دهیم. 

ساختار انواع کلاسور

کلاسور به جز جلد پوشه‌ مانندی که دارد ، دارای حلقه‌ هایی است که برگه‌ ها را حفظ کند . بنابراین برگه‌ های مخصوص کلاسور نیز دارای سوراخ‌ هایی متناسب با آن حلقه‌ ها هستند . در داخل برخی کلاسورها ممکن است جیب‌ یا نگهدار برگه وجود داشته باشد .

اگر بخواهیم برگه‌هایی فاقد سوراخ را در کلاسور قرار دهیم ، این بخش‌ها به کارمان می‌آیند . در غیر این صورت باید برگه‌ ها را پانچ کنیم و در کلاسور بگذاریم .

5types of binder models

انواع کلاسور از لحاظ ابعاد

کلاسور وسیله‌ ی نگهداشت برگه‌ های کاغذ است . می‌دانیم که برگه‌ ها ابعاد مختلفی دارند که طبق استانداردهای مشخص تعریف می‌شود . کلاسورها نیز بر همین مبنا به دسته‌ بندی‌هایی با ابعاد گوناگون تقسیم می‌شوند . 

سایز بندی برگه‌ ها 5 مدل از انواع کلاسور دامنه‌ ای گسترده دارد اما سایز بندی کلاسور به عنوان وسیله‌ ای که باید قابل حمل در دست باشد ، دامنه‌ ای محدود تر پیدا می‌کند .

رایج‌ ترین ابعاد کلاسور این سه دسته هستند :

1 – کلاسور A3 

یک کلاسور تقریبا بزرگی است که از برگه‌ های ابعاد A3 ( حدود 30 در 40 سانتی‌ متر ) محافظت می‌کند . کاربرد این اندازه در انواع کلاسور ، معمولا برای دانشجویان رشته‌ های خاصی چون نقشه‌ کشی و هنر است . اما ممکن است کاربرد های اداری نیز داشته باشد .

برخی از حرفه‌ ها نیز ممکن است آلبوم‌ های نمونه‌ ی کار خود را داخل این کلاسورها قرار دهند .

5types of binder models

2 – کلاسور A4

رایج‌ ترین اندازه برای کلاسور این اندازه است زیرا اساسا استفاده از برگه در ابعاد A4 ( حدود 20 در 30 سانتی‌متر ) بیشتر است . انواع کلاسور دانشجویی و دانش‌ آموزان بیشتر از این اندازه استفاده می‌کنند . در ادارات نیز کاربردهای بسیاری دارد .

5types of binder models

3 – کلاسور A5 

این ابعاد کوچک‌ترین کلاسور است و برای نگهداری برگه‌ های A5 ( حدود 20 در 15 سانتی‌متر ) از آن استفاده می‌شود . این اندازه نیز برای استفاده‌ های دانش‌ آموزی و دانش‌ جویی مناسب است . 

5types of binder models

انواع کلاسور بر مبنای ساختار

تعداد حلقه‌های کلاسور می‌تواند متفاوت باشد . بر این اساس می‌توان کلاسورها را به مدل های زیر تقسیم کرد : 

  1.  دو حلقه :  برای نگهداری حدود 100 برگه مناسب است .
  2.  سه حلقه : برای نگهداری تا 200 برگه مناسب است .
  3.  چهارحلقه : برای نگهداری تا 200 برگه مناسب است و برگه‌های با طول بیشتر را بهتر حفظ می‌کند . کلاسورهای a3 معمولا چهار یا پنج حلقه دارند .                                    
  4. حلقه سوپر : این انواع کلاسور ده‌‌ ها حلقه دارند و برگه‌ های آن‌ ها نیز مخصوص است . تعداد حلقه‌ ها معمولا کوچک است و می‌تواند از جنس پلاستیک فشرده نیز باشد . این انواع با نام دفتر کلاسوری نیز شناخته می‌شوند . 

5types of binder models

5 مدل از انواع کلاسور بر مبنای کاربرد

شاید بزرگان زبان و ادبیات پارسی کلاسور را به این علت معادل جزوه دان دانسته اند که در ابتدا نزد دانش‌ آموزان یا دانشجویان کاربرد داشته است . اما امروز می‌دانیم که یکی از مصارف کلاسور به دانشجویان مربوط است .

1 – انواع کلاسور اداری 

کلاسورها در ادارات و برای مشاغل کاربردهای زیادی دارند . با توجه به گوناگونی اوراق و ابعاد و حجم آن‌ها ، نیاز یا عدم نیاز به حمل و معیارهای دیگر ، انواع کلاسورهای اداری نیز متفاوت هستند . 

5types of binder models

2 – انواع کلاسور های فانتزی

یکی از رایج‌ ترین انتخاب‌ های دانش‌ آموزان و دانش‌ جویان در حوزه لوازم تحریر و وسایل مدرسه  و دانشگاه ، مدل‌ های فانتزی است . انواع  دفتر کلاسور فانتزی نیز بین دانش‌ آموزان و دانشجویان بسیار محبوب است . طرح‌ ها و رنگ‌ های زیبا و جذاب بسیاری را می‌توان در دسته‌ ی کلاسور فانتزی قرار داد . مثلا کلاسور با کاور پارچه‌ ای در طرح‌ ها و رنگ‌ های متنوع را می‌پسندند .

انواع کلاسور با جنس پلاستیک یا مقوا و دارای طرح‌های فانتزی نیز بسیار برای آن‌ها جذاب است. تولیدکنندگان داخلی انواع کلاسور در طرح‌ها و مدل‌های متنوع را تولید می‌کنند .

5types of binder models

3 – انواع کلاسور های دانشجویی

کاربردهای دانش‌جویان از کلاسور بیشتر در ابعاد A4 و  A5 است. انواع کلاسورهای دانش‌ جویی را بعد از کاربرد می‌توان بر مبنای ظاهر و ساختار نیز دسته بندی کرد پس بهتر است در خرید دفتر کلاسوری با توجه به کاربرد آن تصمیم بگیریم ؛ 

البته خود بچه‌ها معمولا به جلد کلاسور بیشتر از سایر موارد اهمیت می‌دهند .

می‌توان گفت همان‌طور که فرهنگ‌ ها ی واژه نشان داده بودند ، مقام بیشترین استفاده از کلاسور همچنان از آن دانشجویان است . بر اساس این‌ که بچه‌ها دانشجوی چه رشته‌ ای هستند ، ممکن است ابعاد کلاسور دانشجویی که استفاده می‌کنند متفاوت باشد .

4 – انواع کلاسور ها برای حمل 

برخی از مشاغل حمل کلاسور را ایجاب می‌کند . ممکن است شخص شغلی چون بازاریابی و ویزیتوری یا بازرسی داشته باشد . قطعا برای حمل اطلاعات ، فهرست محصولات ، فاکتورها ، رسیدها و … نیاز به کلاسوری مناسب دارد .

انتخاب ابعاد و اندازه‌ی کلاسورهایی که همراه شخص هستند، بر اساس نیاز فرق می‌کند .

گاهی یک کلاسور A5 برای نگه داشتن اسناد مالی یا اطلاعات و گزارشات کافی است . گاهی نیز اندازه‌ی برگه‌ ها متفاوت است و یک کلاسور A4 تمام آن‌ها را پوشش می‌دهد .

گاه نیز ممکن است یک ویزیتور برای ارائه‌ ی آلبوم و کاتالوگ محصولات به یک کلاسور A3 نیاز داشته باشد . در مورد تعداد حلقه‌ها و ساختار کلاسور نیز حجم برگه‌ها تعیین کننده است. 

5 – انواع کلاسور های بایگانی

کاربرد کلاسور در بخش بایگانی پرونده‌ها در ادارات زیاد است . این کلاسورها می‌توانند در بردارنده‌ ی  پوشه‌ ها و پرونده‌های گوناگون باشند . معمولا از ابعاد A4 در بخش بایگانی استفاده می‌شود.

قطر کلاسورها می‌تواند بر اساس تعداد پوشه‌ ها و حجم اسناد و مدارک انتخاب شود .
برای برخی اسناد در ابعاد کوچک‌ تر نیز می‌توان از کلاسورهای A5 استفاده کرد . اما ابعاد بزرگ A3 معمولا در موارد خاص و به  ندرت در ادارات کاربرد دارد. 

5types of binder models

یادتون باشه که هم هزینه خرید رو در نظر بگیرید و هم هزینه‌ ها ی جانبی بعدی رو چرا که خرید این وسایل فقط هزینه اولیه نیست .

همچنین میتوانید برای اطلاع کامل در مورد لوازم تحریر اداری ، 5 مدل از انواع کلاسور از فروشگاه بزرگ ما دیدن کنید و به سادگی خرید خود را انجام بدهید. توضیحات کامل محصولات در فروشگاه تک اچ پی

ما در وبسایت تک اچ پی تمامی سعی خود را میکنیم تا شما عزیزان بهترین پرینتر و لوازم اداری مد نظر خود را خرید کنید و دیگر نگران خدمات پس از فروش انواع لوازم اداری نباشید. شما عزیزان میتوانید به سادگی با متخصصان ما در تماس باشید و مشاوره لازم را قبل از خرید انجام بدهید.

تلفن تماس و مشاوره :

021-88313115

021-88324736

با تشکر از همراهی شما عزیزان

وب سایت تک اچ پی

Facebook
Twitter
LinkedIn
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من
خانه