<meta name="enamad" content="752694"/>

مشاوره : 02188313115

مشاوره : 02188313115

لیبل پرینتر یا همان  با سیستم Thermal Transfer ( انتقال حرارت ) ، برای چاپ بر روی لیبل نیاز به خرید ریبون و رول کاغذی حرارتی دارند . ریبون ها ورقه های بسیار نازکی از جوهر هستند که به صورت رول به فروش می رسند .

در واقع ریبون‌ها ، حرارت لیبل پرینتر را دریافت نموده و روی لیبل چاپ می‌گیرند . ریبون ها انواع مختلفی دارند از جمله ( ریبون رزین ، ریبون وکس ، ریبون وکس-رزین و ریبون سوپر رزین) و هر نوع ریبون مخصوص چاپ بر روی نوع مشخصی از لیبل و برچسب می‌باشد . در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری را در رابطه با ریبون و انواع آن یاد بگیریم .

ریبون چاپگر چه کاربردی دارد ؟

جهت چاپ انواع برچسب ، از جوهر مخصوصی به نام ریبون استفاده می‌شود . ریبون‌ها از نظر ظاهری شبیه به هم هستند . اما با توجه به مواد تشکیل‌ دهنده آن ، دارای کارکرد های مختلفی در چاپ هستند که این امر دلیل اختلاف قیمت آن‌ها نیز می‌گردد . با در نظر داشتن خواسته ما از چاپ كه می‌تواند ماندگاری و کیفیت بالا و یا قیمت تمام‌ شده پایین چاپ باشد ، ریبون‌ لیبل پرینتر ها در انواع مختلفی عرضه شده و در بازار به فروش می رسند . همچنين از سوی دیگر براي هر نوع برچسب ، ريبون مخصوص وجود دارد تا بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری به دست آيد .

what is a ribbon

انواع ریبون از لحاظ ابعاد

ریبون  نسبت به بزرگی و کوچکی دستگاهی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند از نظر طول ( متراژ)  Lenght  مختلفی داشته باشد . طول  ریبون  در اغلب موارد  از 75 تا 450 متر است . عرض  ریبون  هم متفاوت است و عرض موارد پرکاربرد تر  ریبون  از 40mm تا 160mm می‌باشد که در اکثر موارد اندازه‎ های کم‌ تر از 110 mm آن ، در بسیاری از دستگاه‌ها قابل استفاده است . در انتخاب اندازه ریبون انتقال حرارتی ، چند معیار وجود دارد که باید در نظر گرفته شود . از جمله آنها :

 • طول ریبون

در مورد طول ریبون بسته به میزان مصرف و نوع فعالیت (صنعتی یا دم دستی) میتوانید تصمیم گیری کنید . طبیعتا برای مصارف صنعتی طول ریبون را باید بالا بگیرید .

 • عرض ریبون

نزدیک ترین عرض ریبون را به برچسب خود انتخاب کنید . به عنوان مثال ، اگر لیبل PVC  با عرض 6 سانتی متر چاپ می کنید ، باید یک ریبون 8 سانتی بخرید تا یک 10 سانتی متری . هر جوهر استفاده نشده روی نوار ریبون انتقال حرارتی در غیر این صورت هدر می رود .

 • اندازه هسته ریبون

ریبون به گرد یک هسته   core  که جنس آن اغلب از چوب است پیچیده شده که این هسته‌ ی مرکزی  Core  بر دو نوع است :  یک اینچ و نیم اینچ ، که نوع یک اینچی آن پرکاربرد تر است مگر در  ریبون هایی با متراژ ( طول ) کم . نوع استاندارد هسته ریبون ، 1 اینچ معادل تقریبی 3 سانتی متر است اما ممکن است چاپگر شما بر اساس اندازه هسته کوچک تری ساخته شده باشد .  پس توجه کنید که بر اساس چاپگر خود اندازه هسته را انتخاب کنید .

what is a ribbon

انواع مختلف ریبون به لحاظ کارکرد

همانگونه که ذکر شد ، انواع مختلفی از این ابزار وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و کاربرد های مخصوص به خود را دارا می باشد . انواع مختلف آن عبارتند از :

 1. ریبون وکس (wax)
 2. ریبون پرمیوم وکس
 3. ریبون وکس رزین
 4. ریبون پرمیوم وکس رزین
 5. ریبون رزین
 6. ریبون سوپر رزین
 7. ریبون wash care
 8. ریبون تاریخ زن
 9. ریبون رنگ

در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت .

ریبون وکس (wax)

مدل وکس پر استفاده ترین نوع ریبون به شمار می آید . از ریبون وکس می توان برای مصارف عمومی تر استفاده نمود . این نوع ابزار قیمت کمتری از نوع رزین آن داشته ، بنابراین به راحتی از آن می‌ توان در مصارفی همچون خرده فروشی ها و نیز در سیستم‌ های حمل و نقل استفاده نمود .

همانگونه که اشاره شد می توان گفت که استفاده از این نوع ریبون هزینه مناسبی در پی خواهد داشت . همچنین بهتر است از این مدل برای لیبل های پشت چسب دار استفاده کرد . استفاده از آن در موارد موقت مناسب است . همچنین از آن می‌ توان در لیبل های کاغذی نیز استفاده نمود .

ریبون رزین

نوع رزین این ابزار از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار است . به طوری که در مقابل عوامل احتمالی همانند رطوبت ، حرارت ، ساییده شدن ، خراشیدگی ، آب و حتی الکل از بین نمی رود .

از این نوع Ribbon بر روی لیبل های خاصی همانند pvc ، تایوک و نیز Metal استفاده می شود . همچنین از آنجایی که این نوع ریبون از نقطه ذوب نسبتاً بالایی برخوردار است بنابراین سرعت کار پرینتر پایین آمده و کمتر به آن فشار می آورد .

از کاربرد های ریبون رزین می توان گفت که از این مدل بیشتر برای چاپ برچسب هایی مانند برچسب های خرد شونده ، برچسب های متال و پشت متال ، برچسب های اموال ، برچسب های گارانتی ، برچسب های پی وی سی ، برچسب های کاغذی و برچسب های شفاف و بی رنگ استفاده نمود .

ریبون های سوپر رزین

Super Resin Ribbon کارایی همانند رزین های ساده دارند ، اما از آنجایی که از رزین خالص در آنها استفاده شده است ، مقاومت بسیار بالایی را در مقابل شوینده های بسیار قوی و اشعه uv از خود نشان می‌ دهند .

از این نوع ریبون نیز می توان بر روی همان لیبل های معرفی شده در قسمت ریبون رزین استفاده کرد . همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که به علت دوام بالا ، از این ابزار می‌ توان استفاده ‌های متنوع‌ تری همچون استفاده در بسته بندی ها ، صنایع خودرو ، پزشکی و شیمیایی نیز استفاده نمود .

ریبون های وکس رزین

ریبون وکس رزین در مقایسه با وکس ساده از دوام بیشتری برخوردار است . این مدل نیز دارای انتقال حرارتی خوبی بوده و در مقابل عوامل بیرونی مانند ساییدگی ، آب ، خراشیدگی و غیره دوام نسبتاٌ خوبی دارد . از آن می‌ توان در کاربردهای مختلفی همچون لیبل‌ های پی وی سی ، لیبل های کاغذی و لیبل های متالایز استفاده نمود .

از خصوصیات ریبون وکس رزین این است که از آن در حمل و نقل ، دارو و به ‌طورکلی لیبل های بارکدی استفاده می شود . همچنین مقاومت نسبتاً خوبی در مقابل عوامل خارجی از خود نشان می دهد . از آن می توان به مدت نسبتا طولانی استفاده نمود . و نیز در برچسب های ضد آب بهتر است از این نوع ریبون استفاده شود .

ریبون پرمیوم وکس

ریبون پرمیوم وکس از دیگر انواع مختلف این جوهرها به شمار می آید . از آنجایی که این نوع مقاومت بیشتری در مقابل آب ، ساییدگی و دما نسبت به نوع وکس خالی آن دارد ، بنابراین از آن می‌ توان استفاده‌ های بیشتری برای لیبل های پی وی سی از نوع حرارتی استفاده کرد .

همچنین ریبون پریمیوم وکس دارای کیفیت چاپ بالایی است بنابراین مدت زمان طولانی می توان از آن استفاده نمود . از ویژگی های آن دوام نسبتاً بالا در مقابل عوامل خارجی ، کیفیت چاپ نسبتا خوب و بالا و نیز قیمت مناسب می باشد .

ریبون پرمیوم وکس رزین

نوع دیگر از ریبون هایی که دارای مقاومت بسیار بالا و کیفیت بسیار خوبی هستند ، ریبون پرمیوم وکس زرین نام دارند . از این ابزار نیز میتوان بر روی لیبل های پی وی سی و کاغذی همچنین لیبل های پشت چسب دار استفاده نمود . این مدل نیز مقاومت بالایی در مقابل ساییدگی های نسبتاً شدید و حرارت های بالا از خود نشان می‌ دهد .

می توان گفت این نوع ریبون با توجه به کیفیت آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد . همچنین از آن می‌ توان در مصارفی که امکان ساییده شدن وجود دارد به راحتی استفاده نمود .

ریبون تاریخ زن

همانگونه که از نام آن مشخص است از آن برای زدن تاریخ بر روی لیبل ها استفاده می شود . دلیل استفاده از آن دوام بسیار بالای آن بوده که به راحتی تاریخ ها در مقابل عوامل خارجی پاک نمی شوند . از آن می توان برای چاپ موارد دیگری همچون قیمت محصول ، سری ساخت و تولید ، تاریخ انقضا و تولید و غیره استفاده کرد .

ریبون رنگی

ریبون ها به لحاظ رنگ چاپ به دو نوع مشکی و رنگی تقسیم می شوند . در حقیقت اگر تمایل به چاپ رنگی داشته باشید ، می‌ توانید از ریبون های رنگی در انواع مختلف ذکر شده استفاده نمایید .

تکنولوژی آن به دلیل وجود نوار رنگی CMYK هد دستگاه است . بوسیله آن می توان انواع رنگ را بر روی طرح‌های مورد نظر اجرا نمود و به دلیل وجود طیف رنگی در آنها می توان تصاویر و خطوط را به شکل رنگی چاپ نمود .

ریبون wash care

دسته دیگر از ریبون های با کیفیت و مقاوم در برابر عوامل خارجی همچون خراشیدگی ، حرارت و رطوبت ریبون wash care هستند . مقاومت بالای این مدل به قدری است که می توان نسبت به شستشوی آن اقدام نمود . همچنین به راحتی از آن می‌ توان در مصارفی همچون چاپ بر روی پارچه و چرم استفاده کرد . سایز این مدل عموماً 300 در 40 است .

what is a ribbon

سایز بندی ریبون ها

ریبون ها با توجه به سایز لیبل‌ها و نوع لیبل پرینتر (چاپگر لیبل) در اندازه های متفاوتی تولید می‌شوند . سایزهای مرتبط برای چاپگرهای صنعتی و برخی از دستگاه‌های رومیزی جدید به شرح زیر است :

 • عرض ۱۱۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۱۱۰)
 • عرض ۱۶۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۱۶۰)
 • عرض ۸۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۸۰)
 • عرض ۶۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۶۰)
 • عرض ۴۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۴۰)

سایز ریبون های رایج برای چاپگرهای رومیزی کوچک و همین طور بعضی از لیبل پرینترهای قدیمی تر به قرار زیر است :

 • عرض ۱۱۰ میلیمتر در طول ۷۵ متر (ریبون ۷۵×۱۱۰)
 • عرض ۶۰ میلیمتر در طول ۷۵ متر (ریبون ۷۵×۶۰)

what is a ribbon

سخن آخر

همانگونه که در این مطلب ملاحظه کردید امروزه انواع مختلفی از ریبون ها در بازار وجود دارد که هر کدام برای مصرف مصارف خاصی به کار می رود . توجه به نوع این ابزار شما را در انتخاب بهترین آن و متناسب با کارتان راهنمایی خواهد نمود . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در تک اچ پی در ارتباط باشید .

یادتون باشه که هم هزینه خرید رو در نظر بگیرید و هم هزینه‌ ها ی جانبی بعدی رو چرا که خرید این وسایل فقط هزینه اولیه نیست .

همچنین میتوانید برای اطلاع کامل در مورد لوازم تحریر اداری ، 5 مدل از انواع کلاسور از فروشگاه بزرگ ما دیدن کنید و به سادگی خرید خود را انجام بدهید. توضیحات کامل محصولات در فروشگاه تک اچ پی

ما در وبسایت تک اچ پی تمامی سعی خود را میکنیم تا شما عزیزان بهترین پرینتر و لوازم اداری مد نظر خود را خرید کنید و دیگر نگران خدمات پس از فروش انواع لوازم اداری نباشید. شما عزیزان میتوانید به سادگی با متخصصان ما در تماس باشید و مشاوره لازم را قبل از خرید انجام بدهید.

تلفن تماس و مشاوره :

021-88313115

021-88324736

با تشکر از همراهی شما عزیزان

وب سایت تک اچ پی

Facebook
Twitter
LinkedIn
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من
خانه